Historia
Oficjalne otwarcie Szkoły Podstawowej nr 12 nastąpiło 5 września 1992 r. Szkoła na swojego patrona obrała sobie św. Łukasza, na wzór zaprzyjaźnionego z nami ośrodka St. Lukas Heim.
Od samego początku, ideą działania placówki, było stworzenie odpowiedniego miejsca, w którym uczniowie mogliby czuć się komfortowo, bezpiecznie i gdzie wspierany byłby ich rozwój. Osoby, które w szczególny sposób kształtowały charakter i historię Szkoły św. Łukasza to Dyrektorzy: Iwona Burgiel, Jolanta Chwołka, Małgorzata Durma, Bożena Osmenda, Wiesław Jagielski.
Placówka w kolejnych latach była modernizowana i ulepszana: W 1994 dobudowano salę gimnastyczną, w 2003 powiększono ją o nowy pawilon rehabilitacyjny, w 2010 utworzono nowe skrzydło budynku, a w 2015 oddano do użytku innowacyjny ogród sensoryczny, który nie tylko cieszy oko, ale i dostarcza uczniom możliwości polisensorycznego odczuwania piękna natury.
Specjalistyczny profil Szkoły św. Łukasza gwarantuje uczniom wszechstronny rozwój, wspiera ich samodzielność, pozwala na niwelowanie różnorakich zaburzeń oraz korygowanie wad i nieprawidłowości w funkcjonowaniu; sprzyja integracji i kształtowaniu właściwych postaw emocjonalnych i społecznych.
W naszej szkole znajdują się m. in,: sala integracji sensorycznej, sala doświadczania świata, gabinety specjalistyczne: psychologa, pedagoga, logopedy oraz pracownie: gospodarstwa domowego, plastyczna, komputerowa, muzyczna. Na terenie szkoły odbywają się różne spotkania: grupowe i indywidualne, w tym zajęcia w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju Małego Dziecka.
Szkoła Podstawowa nr 12 Specjalna oraz utworzone w 2012 roku oddziały przedszkolne tworzy placówkę edukacyjno-terapeutyczną, skierowaną dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu: umiarkowanym, znacznym i głębokim w wieku od 3 do 25 lat oraz dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, jak i innymi zaburzeniami.